pondělí 8. ledna 2018

Kolik nás stojí růžová daň?

Nevím jak vy, ale já mám talent vybrat si v obchodě vždycky tu nejdražší věc z nabízených. Jsem přesně taková ta typická zákaznice, co si něco koupí jenom proto, protože to má hezký obal. Samozřejmě si uvědomuji, že i za obal se platí a za hezký obal se platí dvojnásob. To už je celkem známá věc. Věděly/i jste ale, že existuje tzv. růžová daň, která zdražuje zboží určené ženám? V zahraničí tuto daň potvrdili. Na českém trhu sice neexistují žádné výzkumy, které by tuto existenci prokazovaly, nicméně podle mě na tom něco bude. A to v žádné konspirační teorie opravdu nevěřím. 
Nejedná se o nějakou oficiální daň jako je například DPH. Je to jen další praktika obchodníků, kteří si všimli, že ženy jsou ochotnější utratit více peněz než muži, a tak toho náležitě využili. V praxi to znamená, že když jde žena na nákup a koupí si stejné věci jako muž, zaplatí více peněz ona. Koupí si samozřejmě růžové žiletky v dámské sekci, antiperspirant pro ženy, sprchový gel - vše ve variantě pro ženy. Napadlo vás někdy opustit naučené zvyky a vydat se do neprozkoumaného vesmíru - mužského oddělení? 
Já už třeba v drogerii automaticky mířím k těm svým regálům a upřímně mě ani nenapadne se po stejné věci podívat v pánské sekci. Přitom například v holení mají muži mnohem delší praxi. Proč hned brát ty růžové žiletky, když si můžete vybrat i z těch modrých, které budou pravděpodobně ještě lepší? Proč si prostě na nohy nekoupit pánský balzám po holení? Náhodou jednou jsem na jeden narazila ve slevě a byl skvělý! Z dámských balzámů po holení mě nohy ještě více štípaly, zatímco ten pánský opravdu zklidňoval - tady jsem již poučená a nejen kvůli ceně spíše sahám po pánských produktech.
Tento článek není analytický a neřeknu vám přesně, kolik platíme za to, že kupujeme "růžové" varianty. Jen se zkuste zamyslet a občas překročit své zažité nákupní chování. Občas si projít i pánské oddělení a třeba tam najdete skvělý svetr za super cenu, který můžete nosit jako oversized.
Dámy, koupily jste si někdy něco určené pro muže, protože to bylo lepší/cenově výhodnější? 

4 komentáře:

 1. Jo, toho jsem si všimla. Není to jen v drogérii, ale i v obchodech s oblečením. Dvě stejný mikiny, pánská za 299 a dámská za 499, fuck you world!
  Ale jo, musím s tebou souhlasit, taky občas šáhnu po tý dražší věci, protože je prostě hezčí. Kluci takhle nejspíš neuvažují.. :D

  OdpovědětVymazat
 2. Souhlasím s tebou, také mě to štve. :D

  Lifestyle and beauty

  OdpovědětVymazat
 3. Tohle jsem si nikdy neuvědomila, ale něco na tom bude. Koneckonců, já si asi cenu zvyšuju sama, protože jsem schopná si ze dvou sprcháčů vybrat dražší, protože má na obalu jednorožce nebo se jeho víčko třpytí. :D

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...